Dzielnica Czterech Wyznań

Miejsce spotkań, dialogu, wzajemnego szacunku i... wielu niezapomnianych doznań kulinarnych.

Dzielnica Czterech Świątyń znajduje się w centrum Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku. Tworzy ją obszar ograniczony ulicami Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Pawła Włodkowica i św. Antoniego.

Nie jest to dzielnica w tradycyjnym, urbanistycznym rozumieniu tego pojęcia, niemniej jednak wyjątkowy charakter miejsca sprawił, że od 1995 r. obszar jest nazywany Dzielnicą Czterech Świątyń, Czterech Wyznań czy też Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. O jej unikalnym charakterze decydują wspaniałe zabytki architektury sakralnej. W odległości zaledwie 300 m znajdują się: prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy, kościół św. Antoniego z Padwy – świątynia rzymskokatolicka, synagoga Pod Białym Bocianem oraz ewangelicko-augsburski kościół Opatrzności Bożej. W celu umocnienia współpracy między wyznaniami została powołana Rada Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, która działa od 1996 r.

W 2005 r. świątynie zostały połączone ścieżką kulturową, zaś obszar, na którym się znajdują, ujęto w miejscowym planie zagospodarowania. Dzielnica została wpisana do rejestru zabytków i uznana za pomnik historii. Natomiast 29 listopada 2012 r., w miejscu gdzie ulica Kazimierza Wielkiego łączy się ze św. Antoniego, została odsłonięta Kryształowa Planeta. Rzeźba, której autorką jest wrocławska artystka Ewa Rossano, stała się kolejnym z symboli Dzielnicy.

Dzielnica Czterech Świątyń jest przestrzenią dla wielu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Ośrodkiem o szczególnym znaczeniu jest tutejsza synagoga. Jej wnętrze jest miejscem licznych wydarzeń artystycznych, co roku w wakacje odbywa się w niej cykl koncertów i wystaw, organizowany pod nazwą „Lato w synagodze Pod Białym Bocianem”. Podobną funkcję kulturotwórczą spełnia pobliskie Kino Nowe Horyzonty. Jest to pierwszy w Polsce multipleks, nastawiony na kino artystyczne, w którym odbywają się najważniejsze wrocławskie festiwale filmowe. Festiwal Nowe Horyzonty i American Film Festiwal zdobyły uznanie w oczach publiczności filmowej zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Liczne restauracje, kawiarnie, puby i kluby muzyczne, usytuowane w Dzielnicy Czterech Wyznań (m.in. na przepięknym – otoczonym zabytkowymi murami – dziedzińcu synagogi Pod Białym Bocianem), sprawiają, że jest to jedno z najbardziej magicznych miejsc spotkań wrocławian.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc