Panorama Racławicka

Monumentalne malowidło o długości 114 metrów i wysokości 15 metrów. Przedstawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w kwietniu 1794 roku.

Otwarcie panoramy po remoncie zaplanowano na 27 lipca. Bilety będą dostępne w sprzedaży od 15 czerwca od godziny 12.00.

Zmienią się m.in. aranżacja holu wejściowego, małej rotundy, w której pojawią się ciekłokrystaliczne ekrany (a na nich pokazy multimedialne), możliwość zorganizowania mappingu.

Przestrzeń holu, który zostanie dostosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych, kiosk muzealny. Zaplanowano też nowe, ciekawe ścieżki narracyjne w głównej ekspozycji.  

Pomysłodawcą uczczenia bitwy - w jej setną rocznicę, był lwowski malarz Jan Styka, który zaangażował do prac nad Panoramą Racławicką wybitnych artystów, m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Popiela, Teodora Axentowicza, Włodzimierza Tetmajera.

Prace nad obrazem trwały dziewięć miesięcy. Wybudowana w parku Stryjskim rotunda, w której prezentowana była Panorama Racławicka, to jedna z atrakcji Lwowa na przełomie XIX i XX wieku.

Zabiegi techniczne wykorzystane przez autorów sprawiają, że obraz można porównać do współczesnej technologii 3D. Panoramiczna perspektywa, oświetlenie, scenografia dobudowana przed płótnem wywołują wrażenie jego wielowymiarowości.

Po II wojnie światowej Panorama Racławicka trafiła do Wrocławia. Wiele lat przeleżała w magazynach. Nie wystawiano jej przede wszystkim ze względów politycznych – przedstawia przecież zwycięstwo Polaków nad Rosjanami, a Polska Ludowa znalazła się w orbicie wpływów Związku Radzieckiego.

Dopiero po 1980 r. rozpoczęto budowę rotundy, w której od 1985 r. pokazywana jest Panorama Racławicka. Wśród odwiedzających byli m.in. papież Jan Paweł II, królowa Holandii Beatrycze. W 1987 r. dziełem zachwycił się premier Chin Zhao Ziyang. Po tej wizycie w Chinach powstało wiele monumentalnych malowideł w technice podpatrzonej od Styki.

Podczas zwiedzania widzowie mogą słuchać komentarza na temat historii obrazu, postaci i wydarzeń, które przedstawia, w 16 językach (w tym po koreańsku, japońsku, chorwacku oraz esperanto). Dla osób niewidomych dostępny jest opis w formie audiodeskrypcji.

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc