Park Szczytnicki

Park Szczytnicki to jeden z najbardziej różnorodnych terenów pod względem przyrodniczym.

Ponad sto hektarów rozpościera się między ulicami: Różyckiego, Paderewskiego, Kopernika i Olszewskiego. Pierwszy park w tym miejscu, w okolicy ówczesnej wsi Szczytniki na przedmieściach Wrocławia, założył komendant miejskiego garnizonu L. Hohenlohe w 1783 r.

Szesnastohektarowy park utrzymany był w stylu angielskim. Jednak został poważnie zniszczony przez żołnierzy Napoleona w 1806 r. W 1833 r. tereny rekreacyjne w tej części miasta rozrastały się, zwiększyła się nie tylko powierzchnia parku. Na południe od niego powstał tor wyścigów konnych, który w tym miejscu funkcjonował aż do początków XX wieku. 

Duży wpływ na dzisiejszy wygląd i bogactwo Parku Szczytnickiego miał Peter Joseph Lenne, ogrodnik królewski, który do Wrocławia przybył z Berlina. Pod koniec XIX wieku powstał system grobli. Natomiast na przełomie XIX i XX wieku i przy okazji Wystawy Stulecia w 1913 w Parku Szczytnickim przybyło obiektów, które do dzisiaj intrygują, są ważnymi punktami na trasach wycieczek. 

Park Szczytnicki - co warto zobaczyć

W 1913 r. przeniesiono do Wrocławia i postawiono we wschodniej części parku drewniany kościół pw. Jana Nepomucena. Budowla z przełomu XVI i XVII wieku wcześniej stała w Starym Koźlu.

W 1905 r. w północnej części Parku Szczytnickiego wybudowano pomnik z popiersiem niemieckiego poety Fryderyka Schillera. Zniszczony w trakcie II wojny, został zrekonstruowany. To jedno z ulubionych miejsc poety i dramaturga Tadeusza Różewicza. 

Odrębną częścią Parku Szczytnickiego jest Ogród Japoński. Został założony ze stawem i zabudową w stylu japońskim, na początku XX w. przy okazji Wystawy Sztuki Ogrodowej. 

Atrakcje dla dzieci

Park Szczytnicki leży w pobliżu innych atrakcji Wrocławia. Na południu jest Pergola z Fontanną Multimedialną (czynną od wczesnej wiosny do późnego lata) oraz Hala Stulecia i Pawilon Czterech Kopuł (to oddział muzeum z prezentacją sztuki współczesnej). Po drugiej stronie ul. Olszewskiego jest Ogród Zoologiczny z wyjątkowym w skali europejskiej Afrykarium.

Na wschodzie swoje budynki ma przedwojenna WuWa, natomiast część północna to olbrzymie polany i place zabaw. 

Parking koło Parku Szczytnickiego

  • parking płatny przy Hali Stulecia
  • miejsca postojowe przy ul. Kopernika (wjazd od ulicy Mickiewicza)
  • parking przy ul. Parkowej (przy IMGW)
  • parking przy ul. Witelona (od ul. Parkowej)
  • parking przy ul. Mickiewicza 35
  • parking przy ul. Banacha

Galeria

Więcej miejsc