Rynek we Wrocławiu

Wrocławski Rynek ma niemal 3,8 hektara i jest jednym z największych w Polsce.

Przyciąga urokiem zabytkowych kamienic, żywiołowością i klimatem wyjątkowego centrum europejskiej metropolii. Za to późnogotycki ratusz z 66-metrową wieżą jest najokazalszą tego typu budowlą w kraju.

Najważniejsze informacje:

 • Rynek we 213 metrów długości i 178 metrów szerokości, co daje blisko 40 tys. m kw. (jest piąty w Polsce pod względem wielkości, po m.in. Olecku i Krakowie),
 • Rynek otacza 60 kamienic, w tym: Kamienica pod Złotym Słońcem, Kamienica pod Gryfami, Kamienica pod Siedmioma Elektorami, Kamienica pod Błękitnym Słońcem oraz dom towarowy braci Barasch (dzisiaj dom handlowy Feniks),
 • od Rynku odchodzi 11 ulic,
 • 200 tysięcy widzów przewinęło się przez Rynek w Noc Sylwestrową w 2013 r.

Ratusz we Wrocławiu

Stary Ratusz we Wrocławiu jest unikatowym w skali europejskiej zabytkiem świeckiej architektury gotyckiej. To dwukondygnacyjna, trójtraktowa budowla na planie prostokąta z także prostokątnym aneksem budynku rady i ławy oraz kwadratową wieżą.

Usytuowany w centrum miasta powstawał w kilku etapach na przestrzeni około 250 lat (od końca XIII w. aż po wiek XVI). Pełnił funkcję siedziby władz miejskich i wrocławskiego sądownictwa.

Najstarsza część ratusza powstała  ok. 1299 r. Ta część, określana wówczas jako consistorium (łac. miejsce zgromadzeń), jest obecnie niemal całkowicie przysłonięta w wyniku rozbudowy bryły budynku.

W latach 1328-1333 zbudowano budynek praetorium (łac. siedziba przywódców), który mieścił Izbę Rady i Ławy. Budynek zamknął od północy plac sądowy z usytuowanym nań pręgierzem. W latach 1343-1357 dobudowano kolejne pomieszczenia od strony placu sądowego: jednofilarową Salę Sądową na parterze i Salę Książęcą na piętrze, pełniącą funkcję kaplicy. Około 1368 r. uruchomiono na niej zegar, którego dzwon godzinowy zachował się do dziś.

O ostatecznym kształcie ratusza zdecydowała wielka przebudowa w latach 1470-1480, kiedy to powiększono budowlę o niemal połowę, dobudowując nowe pomieszczenia od południa, i nadano jej bardziej reprezentacyjny charakter.

W 1510 r. elewację ratusza otynkowano i pokryto dekoracją malarską. W połowie XVI wieku wieże ratusza podwyższono i nakryto renesansowym hełmem. W 1580 r. uruchomiono zegar na elewacji wschodniej.

Od 1808 r. wnętrza ratusza ulegały stopniowej degradacji. Przestarzały obiekt nie odpowiadał wymogom nowoczesnej administracji i wkrótce miejscy radni przenieśli się do Nowego Ratusza.

Dopiero pod koniec XIX wieku przeprowadzono pierwsze prace konserwacyjne. W latach 30. XX wieku przywrócono Sali Wielkiej formę trójnawową, położono nowe posadzki, otynkowano elewację wschodnią. Usunięto też otaczające ratusz budy handlowe. W trakcie walk o Wrocław w 1945 r. ratusz został poważnie uszkodzony. Jego reprezentacyjny charakter przywróciły mu liczne powojenne odbudowy i konserwacje.

Krasnoludki w Rynku

W Rynku i jego okolicy spotkacie najwięcej wrocławskich krasnali. To nie zaskakuje, ponieważ wejście do krainy krasnoludków znajduje się przy kamieniczce Jaś w północno-zachodnim narożniku Rynku. Żeby do niego wejść wystarczy podać hasło.

Restauracje, bary, piwiarnie w Rynku

W okolicy Rynku we Wrocławiu działa ponad dwieście restauracji, klubów, barów, kawiarni. Są wśród nich legendarne już lokale, działające od wielu lat, jak minibrowar Spiż, kluby Manana, PRL i Kalambur, restauracje Fredro, Dwór Polski, Pod Papugami, bary Literatka, Setka i Przedwojenna.

Co roku przybywa nowych, oryginalnych miejsc: orientalnych knajpek, restauracji z kuchnią włoską, grecką, azjatycką, pubów proponujących kraftowe piwa i klimatycznych kawiarni. Na pewno znajdziecie miejsca idealne dla siebie.

Warto zapuścić się w zaułki wśród kamienic wewnątrz Rynku. Znajdziecie tu kilka uroczych knajpek, w tym kultową cafe księgarnię Tajne Komplety - jedno z ulubionych miejsc pisarki Olgi Tokarczuk, wrocławskiej noblistki.

W Rynku są także punkty informacji turystycznej, gdzie można kupić pamiątki z Wrocławia.

Ciekawostki

 • Rynek otaczają kamienice, ufundowane przez wrocławskich patrycjuszy. Oryginalnym budynkiem, różniącym się stylistyczne od reszty zabudowy w Rynku, jest modernistyczny wieżowiec według projektu Heinricha Rumpa wybudowany w 1930 r. w południowo-zachodniej części, w którym przez lata działał bank. W budynku działa jedna z kilku w Polsce winda typu "paternoster" (albo paciorkowa), która kursuje bez zatrzymywania się i do której wchodzi się w biegu;
 • W 1956 r. na Rynku odsłonięto pomnik komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry, który wcześniej stał we Lwowie. Do 1945 r. w tym miejscu stał pomnik króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Na swoje miejsce wrócił zrekonstruowany pręgierz, zniszczony podczas wojny.
 • W latach 70. zlikwidowano trasy tramwajowe biegnące przez Rynek oraz poważnie ograniczono ruch samochodowy. Wyburzono także stację benzynową, która działała w Rynku do lat 70.
 • W 2000 r. na pl. Gołębim, w zachodniej części Rynku, stanęła fontanna, nazwana „Zdrojem” na cześć ówczesnego prezydenta miasta Bogdana Zdrojewskiego.
 •  Jaś i Małgosia to dwa ocalone domki altarystów (opiekunów ołtarza w pobliskim kościele św. Elżbiety) w północno-zachodnim narożniku Rynku.
 • Rynek we Wrocławiu to miejsce jarmarków bożonarodzeniowych, imprez sylwestrowych, uroczystości religijnych, akademickich, wojskowych. W 2012 r., przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej, Rynek był olbrzymią strefą kibica, w której bawiło się nawet po 30 tys. widzów.

Gdzie zaparkować w pobliżu Rynku

Na Rynek nie można wjechać samochodem (nie dotyczy to aut dostawczych i służbowych). W pobliżu Rynku jest wiele miejsc, w których można zaparkować. Najwygodniej zostawić auto na parkingu pod palcem Wolności, spore wielopoziomowe parkingi są pod placem Nowy Targ oraz przy ul. Kazimierza Wielkiego. Można także szukać miejsc w uliczkach w okolicy Rynku:

 • parking pod placem Wolności (przy Narodowym Forum Muzyki)
 • parking na placu Solnym
 • miejsca postojowe przy ul. Szajnochy
 • parking przy ul. Ofiar Oświęcimskich
 • parking wielopoziomowy przy ul. Kazimierza Wielkiego
 • parking pod placem Nowy Targ
 • parking przy ul. Wita Stwosza

Galeria

Powiązane wydarzenia

Więcej miejsc